Çocuk Psikolojisi

Çocuk Psikolojisi

“Çocuk psikolojisi öncelikli olarak bireyin içinde bulunduğu gelişim döneminden kaynaklanan buhranların çözümü için destekleyici bir işleve sahiptir. ”

Çocukların ruh sağlığı ile ilgili ilk başvurulması gereken kişi çocuk psikiyatristidir. Bireyin yetişkinlik dönemine ulaştığında sağlıklı bir yaşam sürebilmesi, öz güven sahibi bir kişi olabilmesi gerekir. Daha büyük ve tedavisi zor olan kalıcı psikiyatrik hastalıkların erken dönemde tedavi edilebilmesi için çocuk psikiyatristi oldukça kritik bir öneme sahiptir. Bu alan dünyada oldukça hızlı bir şekilde genişlemektedir.

Çocuk Psikolojsindeki Amaç

Çocuk psikolojisi, herhangi bir sorun yaşanmasa da kendi içinde zorlu bir dönem olan çocukluk döneminde karşılaşılan problemlere odaklanan ve ergenin sorunlarla başa çıkma becerisini geliştirmeyi hedefleyen bir terapidir. Çocuk psikolojisindeki amaç çocuğun kendisini daha iyi tanımasını, aile ve arkadaş ilişkilerini sorunsuz bir şekilde yürütebilmesini sağlamaktır.

Çocuk Psikoloğu İletişimin Önemi

Psikoterapi

Çocuk psikolojisinin etkili olmasında ve bir sonuç elde edilmesindeki en önemli etkenlerden biri ergenin terapisti ile kurduğu bağ ve aralarında sağladıkları iletişimdir. Zaten birçok kişi tarafından anlaşılmadığını düşünen ergen için bu iletişim çok değerli bir konudur.

Çocuk psikoloğu, doğru bir ilişki kurarak ve ebeveynlerin tutum ve davranışlarını destekleyerek ikisi arasındaki ilişkiyi desteklemeyi amaçlar.

Çocuk, ergen terapi alanları:

Çocuk terapisinde amaç çocuğun kendisini daha iyi tanımasını, aile ve arkadaş ilişkilerini sorunsuz bir şekilde yürütebilmesini sağlamaktır.

Çocuk ile Psikologun Bağı

Çocuk psikoloğu, çocukluk dönemine girmiş genç ve ailesi arasındaki iletişim engellerinin üzerine çalışarak daha karşılıklı ve açık iletişimi kuvvetlendiren bir ilişki atmosferi oluşturmak için çalışır.

Çocuk terapisinde belki de en önemli şey çocuğun psikolog ile kurduğu bağdır. Eğer terapist ve çocuk danışan arasında bu bağ yeteri kadar iyi bir şekilde kurulmazsa terapi süreci yavaşlayabilir, aksayabilir veya durabilir. Psikolog, yaptığı çalışmada ergen psikolojisini anlayarak ve doğru iletişim yöntemlerini kullanarak, ebeveyn davranışlarını destekleyerek hem aileye hem de çocuk gence destek olur.

Detaylı bilgi ve randevu için 0534 331 13 41 telefon numarasından ulaşabilirsiniz.

Çocuk Psikolojisinin Faydalı Olduğu Konular?

logo_call

Benzer sorunlar yaşıyorsanız lütfen bizimle iletişime geçin

0534 331 13 41 

ERGENLİK TERAPİSİ

ERGENLİK TERAPİSİ Gençlerin en zor dönemlerinden biri olan ergenliğin sağlıklı geçmesi için ebeveynlere oldukça fazla iş düşmektedir. Gencin ebeveyninin hoşgörüsüne her zamankinden daha fazla ihtiyaç…

ERGENLİKTE GÜVENLİK ARAYIŞI

ERGENLİKTE GÜVENLİK ARAYIŞI Hiç kıyamam dediklerin kıyıyor mu hep sana ? Kırılan hayallerin batıyor mu ruhuna ? Bir insan başka bir insanın kendisine zarar vereceğini…

ERGENLERDE SALDIRGANLIK NEDENLERİ

ERGENLERDE SALDIRGANLIK NEDENLERİ Saldırganlığın ve  şiddet duygusunun bir gençte görülmesinde  birden çok faktör etkili olmaktadır. Göç , ekonomik sıkıntı ,aile, medya ,sokak çocukları gibi toplumsal…